• Organizacja roku szkolnego

          • Logopeda

          • Marlena Kubacka

             

             

            ĆWICZENIA LOGOPEDYCZNE DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII – cz.1.

            Dzisiejszy artykuł napisałam z myślą o naszej młodzieży - a  w szczególności dla tych uczniów, którzy chodzą na zajęcia do logopedy☺

            Tematem naszych pierwszych - trochę innych niż zawsze - zajęć będą „Ćwiczenia oddechowe z relaksacją” 

            Serdecznie Was wszystkich zapraszam do wspólnych ćwiczeń☺

            Na początku powiedzcie mi czym oddychamy? Wiem, że wiecie - oczywiście, że powietrzem, ale powiedzcie teraz czym robicie wdech - gdy nie mówicie, tylko słuchacie, tak jak teraz?

            Jeżeli odpowiedzieliście, że nosem -  to jest to prawidłowa odpowiedź. Powinniśmy wdychać powietrze  nosem, a wydychać ustami, gdy nie mówimy.

            Spróbujcie zrobić pełny oddech teraz w następujący sposób:

            - wdychajcie powietrze nosem, wyobrażając sobie, że wędruje do brzucha (a wędruje w rzeczywistości do dolnej części płuc)

             - później połóżcie ręce na żebrach i starajcie się rozszerzyć je na boki (powietrze wędruje do środkowej części płuc)

            - na koniec rozszerzajcie klatkę piersiową aż do części szczytowej (górna część płuc)

            - wydychajcie energicznie powietrze przez usta

            Powtórzcie to ćwiczenie jeszcze 2 razy i powróćcie do naturalnego oddychania.

            Poobserwujcie siebie podczas oddychania i przy okazji sprawdźcie czy język jest w prawidłowej pozycji –  język powinien być ułożony do podniebienia.

            Możecie włączyć sobie spokojną relaksacyjną muzykę, taką jaką lubicie.

            - Teraz połóżcie się na podłodze i głośno ziewajcie: AAAAAAAAAAAAAA

            - Ziewajcie długo z szeroko otwartą buzią 

            - I obserwujcie znowu swój oddech

            Oddychamy cały czas, nieświadomie i nawet nie zdajemy sobie sprawy jak to się odbywa, prawda? Przepraszam, Wy przed chwilą oddychaliście bardzo świadomie, poczuliście co się dzieje w waszym ciele. Pooddychajcie świadomie jeszcze raz:

            - połóżcie się znowu na podłodze i rozluźnijcie się jeszcze bardziej, poczujcie  jakie ciężkie są wasze ramiona, nogi i stopy….i głowa też….

            -teraz połóżcie rękę na brzuchu i obserwujcie co się dzieje

            - ręka podnosi się i opada, a brzuch unosi się do góry niczym balon napełniony powietrzem, prawda?

            - teraz połóżcie dużą książkę na brzuch i obserwujcie…

            - też unosi się wraz z nabieraniem powietrza, prawda?

            Chyba już wystarczy tego oddychania, bo mi tu pousypiacie wszyscy zaraz;-)

            Poszukajcie innej muzyki, może być Mozart, bo badania dowodzą, że muzyka Mozarta nastraja nasz mózg do lepszej koncentracji, sprzyja więc nauce, a za chwilę zrobimy sobie mały eksperyment – oczywiście z powietrzem.

            Dowiemy się zaraz, czy substancja pozornie tak lekka jak powietrze ma swój ciężar. Przygotujcie centymetr krawiecki, kartkę i ołówek, wagę łazienkową. Zmierzcie długość i szerokość podłogi (najlepiej przy ścianach) oraz wysokość ściany swojego  pokoju. Jeżeli nie macie centymetra ani miarki, oszacujcie te wymiary „na oko”.

            Jeśli rodzice będą się dziwić, że takie zadanie robicie na zajęcia z logopedii, powiedzcie, że logopedia jeszcze będzie, ale  później, jak będziecie im opowiadać o wynikach swojego eksperymentu☺

            No tak, matematyka jednak w życiu bardzo się przydaje, bo trzeba teraz pomnożyć otrzymane dane (w metrach) żeby otrzymać objętość (w metrach sześciennych).

            Szerokość x długość x wysokość = OBJĘTOŚĆ. Czy już macie pomiary? 

            Naukowcy obliczyli, że metr sześcienny powietrza waży około 1,2 kg, dlatego pomnóżcie teraz objętość pokoju przez 1,2 żeby otrzymać ciężar powietrza znajdującego się w waszym pokoju.

            A teraz zważcie się sami (chyba że znacie swoją wagę) i porównajcie swój ciężar z ciężarem powietrza w swoim pokoju.

            Idźcie teraz do rodziców lub opiekunów (ale jeżeli pracują zdalnie w domu – to poczekajcie aż skończą pracę, to będzie trening cierpliwości ☺) i porozmawiajcie o wynikach swojego eksperymentu. O tym czy bylibyście w stanie udźwignąć powietrze znajdujące się w waszym własnym pokoju????? A może pokażecie rodzicom jak powinien wyglądać pełny oddech?

            Jeżeli chcecie, napiszcie o wynikach eksperymentu do mnie, a także o swoich odczuciach w trakcie ćwiczeń oddechowych, czy podobały Wam się te ćwiczenia? Czy były dla was relaksującym doświadczeniem? Na koniec jeszcze przypomnę, że jak mówimy, albo czytamy, to wdech powinniśmy brać przez usta, sprawdźcie to u siebie proszę, czy tak rzeczywiście jest☺

            pozdrawia Was wszystkich bardzo serdecznie

            Wasz logopeda

            Anna Jugo  

            a.jugo@wp.pl

             

             

            LOGOPEDYCZNE ZABAWY DLA DZIECI I RODZICÓW cz.2 

            Drodzy Rodzice, 

            W związku z brakiem możliwości prowadzenia tradycyjnej terapii logopedycznej, postaram się na łamach strony internetowej naszej szkoły przedstawiać różne pomysły do wykorzystania w domu. Dzięki systematycznie wykonywanym ćwiczeniom w formie zabaw, artykulacja i sposób komunikowania się Waszych pociech będą stawały się coraz lepsze☺ 

            Dzisiejsze zabawy będą dotyczyły usprawniania motoryki narządów artykulacyjnych, czyli warg, języka, żuchwy i nie tylko. Myślę, że do tego celu najlepiej nadają się tzw. bajki logopedyczne, które w ciekawy sposób umożliwiają przeprowadzenie treningu artykulatorów. Zapewniam, że nasze dzieci nie będą się nudziły. Zachęcam rodziców dzieci klas zerowych, oraz dzieci starszych trenujących prawidłową artykulację , do przejrzenia zeszytów logopedycznych, w których znajdują się przykłady takich bajek logopedycznych. 

            Poniżej wymyślona przeze mnie bajka pt: „Indris”, którą dedykuję dzieciom z klas zerowych, dzieciom uczęszczających na terapię logopedyczną, oraz wszystkim pozostałym dzieciom, którym zależy na wzorowej dykcji☺ 

            Wysłuchaj lub przeczytaj opowiadanie o prawdziwym zwierzątku, które mieszka na Madagaskarze i znajduje się pod ochroną. Wykonuj ćwiczenia i polecenia w nawiasach. Czy po jednokrotnym wysłuchaniu tekstu potrafisz odpowiedzieć na wszystkie pytania znajdujące się poniżej? 

            INDRIS 

            Daleko, daleko, daleko stąd (wysuwamy język z buzi jak najdalej możemy - 3 razy - nie dotykając warg) na Madagaskarze (sprawdź sobie proszę na mapie, gdzie to dokładnie jest) , żyje sobie indris (zrób dzióbek z warg), o imieniu (wymyśl mu imię). Jest to małpiatka podobna trochę do małpy (włóż język pod górną wargę i uderzaj pięściami w klatkę piersiową) i trochę do misia, chyba przez te odstające uszy (nadmuchaj jednocześnie dwa policzki – policz w myślach do 10, po czym dwoma palcami stukaj w policzki aż do całkowitego wypuszczenia powietrza). Wyobraźcie sobie, że na Madagskarze (koło jakiego kontynentu leży Madagaskar?) legenda głosi (mocno otwieraj i zamykaj buzię), że nasz indris (o imieniu.......) ma tych samych przodków co ludzie (podnieś język za górne zęby i postukaj nim 10 razy w podniebienie). Pytacie dlaczego? ( otwórz szeroko buzię i zrób zdziwioną minę). Otóż dlatego, że nasz indris o imieniu ..........(dzióbek z warg) zachowuje się jak człowiek (język za górne zęby). Rano nasza małpiatka (język pod górną wargę) z uszami misia (powietrze w policzki) przeciąga się (pokaż jak się przeciąga) i wstaje na nogi jak człowiek (język za górne zęby i licz do 10 – nie opuszczaj wcześniej). Indris (dzióbek z warg) ma około metra (język wysoko na górną wargę) i nie ma ogona (język na górną wargę i wciągnij do buzi – oblizując podniebienie). A więc jak myślisz? (zrób minę jakbyś się zastanawiał(a)), mamy tych samych przodków czy nie? (Powiedz jakie masz zdanie na ten temat......) 

            PYTANIA: 

            1. Czy indris jest małpiatką? 2. Indris jest aktywny w ciągu dnia czy w nocy? 3. Podaj cechę szczególną indrisa: jest głuchy, nie ma ogona czy nie je owoców? 

            ZADANIA: 

            1.Popatrz na obrazek i opisz jak wygląda indris 

            2.Narysuj w zeszycie lub na kartce indrisa 

            3.Wymyśl swoją własną opowiastkę logopedyczną o innym zwierzątku, które też jest pod ochroną i zapisz sam (lub z pomocą Rodzica) w swoim zeszycie logopedycznym. A może chcesz się podzielić swoją bajką logopedyczną z innymi? Jeżeli tak, wyślij ją do mnie mejlem na adres: a.jugo@wp.pl 

            Najciekawsze bajki zostaną umieszczone na naszej stronie internetowej☺ 

             

            LOGOPEDYCZNE ZABAWY DLA DZIECI I RODZICÓW cz.1

            Kochani Rodzice,

            Dzisiaj podpowiem Wam trochę prostych pomysłów na zabawy logopedyczne do zrealizowania w domu z pomocą zwykłej, kolorowej SŁOMKI, która z pewnością znajdzie się w każdym domu. Żadnego dziecka nie trzeba szczególnie zachęcać do wypicia napoju przez słomkę, a więc zabawy logopedyczne z pomocą słomki też będą przez wasze pociechy lubiane i chętnie wykonywane. Bardzo zachęcam do wypróbowania poniżej opisanych zabaw, które przy okazji mile spędzonego czasu z dziećmi w jesienne i zimowe wieczory - pozytywnie wpłyną na oddech i motorykę warg,  a w konsekwencji na wyraźniejszą wymowę Waszych dzieci.

            • Zabawa podczas kąpieli– „Sztorm na morzu” – czyli dmuchanie przez słomkę do wody w miseczce (najlepiej zdatnej do picia☺)

            - zabawa ćwiczy prawidłowy oddech – gdy nie mówimy.

            Wdech nosem a wydech ustami przez słomkę do wody – tak żeby zabulgotało. Ćwiczenie wydłuża również fazę wydechu – co jest ważne przy mówieniu zdaniami, oraz wzmacnia mięsień okrężny ust.

             

            • Zabawa dla Tatusiów– „Mecz piłki nożnej” (potrzebne będą 2 słomki i piłeczka, boisko to stolik, a bramki robimy np. z kredek)

            Zabawa polega na tym, że za  pomocą słomek przez które dmuchamy na piłeczkę -  staramy się strzelić gola przeciwnikowi. Mamy tu więc element rywalizacji, czyli lekkiego stresu i dmuchanie musi być szybkie i precyzyjne,  jeżeli chce się wygrać. Dzieci uczą się więc także przegrywać, co nie jest wcale łatwe w tym wieku, a i w późniejszym bywa różnie;) .Trzymanie słomki ustami ćwiczy również mięsień okrężny ust, który musi się odpowiednio napiąć (dziecko musi zrobić dzióbek ustami) tak aby słomka nie wypadła.

             

            • Zabawa „Labirynt” – precyzyjne  dmuchanie papierowej kuleczki przez własnoręcznie zrobiony labirynt.

            Dziecko samodzielnie, lub z pomocą rodzica rysuje labirynt z szerokimi drogami. Zaznaczamy start i metę. Następnie precyzyjnie dmuchamy przez słomkę na kuleczkę z papieru tak aby dotarła do punktu mety. Można wprowadzić tu element rywalizacji i zmieniać się w dmuchaniu gdy piłeczka wyjdzie za kontury narysowanej drogi. 

            Podobnie jak w poprzedniej zabawie trenujemy mięsień okrężny ust, oraz oddech.

             

            • Zabawa „Rybki” – przenoszenie za pomocą słomki (wciągając powietrze jak przy piciu soczku) rybek, krabów, ośmiornic do stawu. Wycinamy z papieru kolorowe rybki, kraby i inne wodne stwory, oraz staw. Z pomocą słomki dziecko próbuje przenosić-  wciągając powietrze jak przy piciu (to się często dzieciom myli w którą stronę☺) -kolorowe rybki do stawu. 

              Podczas tej zabawy ćwiczymy mięsień okrężny ust, potrafimy też odpowiednio do sytuacji sterować swoim      oddechem, ćwiczymy nazywanie, głoskowanie kolorów, lub nazw morskich stworzeń.

             

            • Zabawa „Wąsy” – trzymanie obciętej na pół słomki na górnej wardze tak żeby nie spadła. Ćwiczymy poczucie humoru i oczywiście wargi też☺

             

            • Zabawa „Słomkowe figury” – układanie ze słomek figur geometrycznych, domków itp.

            - ćwiczymy rozpoznawanie i nazywanie, lub głosowanie figur geometrycznych

             

            • Zabawa „Bierki” – Gra w bierki z użyciem kolorowych słomek - ćwiczymy palce, koncentrację uwagi oraz nazywanie kolorów.

             

                                                                                    

                                                                                                      Życzę   miłej zabawy – logopeda Anna Jugo

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 75 z Oddziałami Integracyjnym w Zespole Szkół nr 21 we Wrocławiu
      • Tel.: 71 798 68 97 Fax: 71 798 43 97 Linie wewnętrzne 100 SEKRETARIAT - czynny w godz. 7 - 15 101 dyrektor Zespołu 102 wicedyrektor klas 4-8 103 wicedyrektor SP 116 104 wicedyrektor klas 0-3 110 KIEROWNIK 111 GŁÓWNY KSIĘGOWY 112 KADRY 113 PŁACE 130 BIBLIOTEKA 140 PEDAGOG SP 75 klas 0-3 141 PEDAGOG SP 75 klas 4-6 171 PSYCHOLOG SP 75 142 PSYCHOLOG SP 116 150 PORTIERNIA 170 PIELĘGNIARKA
      • Zespół Szkół nr 21 we Wrocławiu, ul. Piotra Ignuta 28, 54-152 Wrocław Poland
      • pokój nr 78 Tel.: 71 798 68 30 Linia wewnętrzna: 147
      • www.sp116.wroclaw.pl
      • Tomasz Grzybowski, CORE Consulting sp. z o.o., ul. Wyłom 16, 61-671 Poznań, e-mail: inspektor@coreconsulting.pl, +48 501 083 482
      • Koordynator dostępności Wioletta Szepietowska wszepietowska@zs21.wroclaw.pl
    • Logowanie