• Projekty szkolne

Co się dzieje w naszej szkole w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości?

Śledź #LaboratoriaPrzyszłości75

Źródło finansowania:

Program jest finansowany z środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, w postaci środków finansowych, dla jednostek samorządu terytorialnego będących organami prowadzącymi publiczne szkoły podstawowe dla dzieci i młodzieży lub publiczne szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne             w zakresie szkoły podstawowej.

Program realizowany jest na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 r.          w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”.

Opis programu:

Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowego na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego wkształtowaniu irozwijaniu umiejętności manualnych          i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania oporządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Środki finansowe otrzymane w ramach programu:

Gmina Wrocław w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości 13 244 480 zł, a Szkoła Podstawowa nr 75 z Oddziałami Integracyjnymi  otrzymała 123 600, 00 zł.

Sprzęt zakupiony w ramach projektu:

Szkoła Podstawowa nr 75 z Oddziałami Integracyjnymi zakupiła: 2 drukarki 3D Pakiet – pracownia druku 3D SkirLab, drukarkę 3D Banach School wraz z pakietem filamentów i pakietem dydaktycznym, 3 laptopy, zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami, stację lutowniczą HOT AIR z grotem 2w1, kamerę przenośną cyfrową Sony 4K FDR-AX53, aparat fotograficzny Sony RX100 III, gimbal do aparatu fotograficznego        i kamery, mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic – Mini, zestaw oświetleniowy: lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką, pracownię robótek ręcznych,       3 maszyny do szycia J15R, zestaw mebli- kuchnia grande, stoły kuchenne z gniazdkami zasilającymi, kuchenki elektryczne – płyty elektryczne oraz wyposażenie kuchni dydaktycznej, szafkę z klockami, klocki mini Waffle z kartami EDU, klocki drewniane CUBO wraz z kartami zadaniowymi, klocki ZOOMETOOL kreator 3, POLYDRON zestaw klocków magnetycznych, układanki przestrzenne, grę przestrzenną– budowanie cieni, bryły platońskie         i dualne, składane siatki brył, teleskop refrakcyjny, pomoce dydaktyczne do nauki fizyki (klasowa fizyka      z walizki, maszyny wiatrowe, fizyka z walizki – mechanika, fizyka z walizki – elektryczność i obwody elektryczne, prąd i obwody elektryczne, zrozumiała fizyka – proste maszyny.

Wykorzystanie zakupionego sprzętu:

Nowoczesny sprzęt, zakupiony w ramach programu Laboratorium Przyszłości  uatrakcyjni zajęcia szkolne   i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania na lekcjach techniki i wramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Wykorzystanie druku 3D w szkole  sprawi, że zajęcia będą dużo ciekawsze.

Samodzielne zaprojektowanie np. szkieletu w 3D, a później wydrukowanie go na drukarce 3D z pewnością ułatwi zapamiętanie jego szczegółowej budowy, niż godziny spędzone nad książką.

Uczniowie będą korzystać z dobrze wyposażonej kuchni dydaktycznej podczas zajęć dodatkowych. Maszyny do szycia oraz pracownia robótek ręcznych będą wykorzystywane w ramach koła zainteresowań, co pozwoli uczniom rozwinąć swoje pasje.

Kamera, aparat, zestaw oświetleniowy, mikrofon oraz akcesoria do zakupionego sprzętu będą wykorzystywane na zajęciach koła teatralnego, dziennikarskiego oraz podczas uroczystości szkolnych organizowanych wspólnie z nauczycielami.

Z wszelkich pomocy dydaktycznych uczniowie będą mogli korzystać podczas zajęć lekcyjnych jak              i pozalekcyjnych.  Klocki, układanki przestrzenne, gry przestrzenne będą wykorzystywane na zajęciach dodatkowych, które pozwolą uczniom m. in. kształtować wyobraźnię przestrzenną, kreatywność, rozwinąć zdolności manualne i doskonalić precyzję ruchów, rozwinąć logiczne myślenie.