• Klasy integracyjne

• Twój wybór – integracyjna czy zwykła?

Gdy dziecko idzie do szkoły, rodzice muszą podjąć trudną i ważną decyzję: jaką  klasę wybrać – integracyjną czy zwykłą?

Przedstawiamy kilka podstawowych informacji o funkcjonowaniu klasy integracyjnej, które mogą pomóc w dokonaniu wyboru.

Dla kogo są klasy integracyjne?

Pierwsze skojarzenie – dla uczniów niepełnosprawnych. Ale czy tylko?

Z naszego doświadczenia wynika, że również rodzice dzieci zdrowych często zabiegają o zapisanie dziecka do klasy integracyjnej. Wierzą, i słusznie, że dzieci nauczą się w niej szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka, także takiego, który inaczej wygląda, inaczej się zachowuje, nie jest tak sprawny jak zdrowy rówieśnik.

Jak wygląda nauka w klasie integracyjnej?

Dzieci niepełnosprawne uczestniczą w zajęciach z całą klasą. Każdy uczeń w klasie integracyjnej ma takie same prawa i obowiązki, ale każdy postrzegany jest jako indywidualna osoba z określonymi możliwościami psychofizycznymi. Tak też jest oceniany. Zasadę tę muszą zaakceptować zarówno uczniowie, jak i ich rodzice. Jest to szczególnie ważne na drugim etapie nauczania, gdzie nie ma ocen opisowych. Wychowawca ma obowiązek poinformować rodziców i dzieci o wszystkich zawiłościach i wątpliwościach związanych z ocenianiem.

Nauczyciele, pod kierunkiem pedagoga specjalnego, realizują z uczniami niepełnosprawnymi program nauczania dostosowany, zgodnie z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu poradni psychologiczno-pedagogicznej, do ich możliwości. Uczniowie ci otoczeni są opieką pedagoga specjalnego, który wspiera ich podczas lekcji, a po lekcjach prowadzi indywidualne i/lub grupowe zajęcia dydaktyczne-terapeutyczne. Również zdrowe dzieci mogą liczyć na pomoc pedagoga specjalnego.

Współpraca w klasie integracyjnej

Praca w klasie integracyjnej wymaga ścisłej współpracy pedagoga specjalnego z nauczycielami prowadzącymi dany przedmiot. Wspólnie ustalają program nauczania, plan wychowawczy, wystawiają oceny, uczestniczą w spotkaniach z rodzicami. W klasach młodszych mogą zamiennie prowadzić zajęcia. Systematycznie współpracują z psychologiem szkolnym, pedagogiem szkolnym i logopedą oraz specjalistami z poradni psychologiczno-pedagogicznej i poradni specjalistycznych. Wszystkie te działania sprzyjają rozwojowi dziecka, wspierają je i pomagają przezwyciężać trudności.

Najistotniejszą sprawa jest jednak dobre porozumienie i współpraca z rodzicami ucznia, wymiana informacji i systematyczne kontakty.

Warunki dobrej integracji:

Aby edukacja integracyjna mogła się udać, musi zaistnieć kilka ważnych elementów:

• pokonanie uprzedzeń i lęku przed innością, stworzenie klimatu dla integracji
            • dobra współpraca z rodzicami
            • stawianie na współpracę, nie na rywalizację
            • odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje nauczycieli do pracy w integracji
            • pokonanie barier architektonicznych i finansowych

Jakie dzieci uczymy w klasach integracyjnych?

Obecnie w klasach integracyjnych uczą się uczniowie z niepełnosprawnością umysłową, autyzmem, zaburzeniami zachowania, niedosłuchem,  niedowidzeniem, niezbornością ruchową. Każde dziecko jest indywidualnością, każde wymaga innego podejścia. Dlatego dbamy, aby idea integracji była pielęgnowana od najmłodszych lat, a uczniowie niepełnosprawni postrzegani przez swoich rówieśników jak koledzy, z którymi można się uczyć, bawić, pojechać na wycieczkę.

Jak dziecko trafia do klasy integracyjnej?

Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna orzeka o potrzebie nauki w klasie integracyjnej (wydaje orzeczenie), a Wydział Edukacji na wniosek rodzica kieruje ucznia do konkretnej szkoły z oddziałami integracyjnymi np. Szkoły Podstawowej nr 75 we Wrocławiu.

Co nasza szkoła może zaoferować uczniom, także niepełnosprawnym?

• wykwalifikowaną, doświadczoną kadrę, w tym przygotowanego do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi nauczyciela wychowania fizycznego
            • obecność pedagoga specjalnego w każdej klasie integracyjnej
            • opiekę psychologa i pedagoga szkolnego
            • zajęcia logopedyczne