pierwszy tydzień powoli za nami. Jak Wam idzie? Wiem, że macie niełatwe zadanie z którymi musicie się zmierzyć- inna forma pracy z książką i innymi materiałami. Przygotowaliśmy więc dla Was kilka ważnych zasad, które pomogą Wam w nauce domowej:)
1. PRACUJ PRZY BIURKU / STOLE
To pierwsza i najważniejsza zasada efektywnej nauki. Łóżko wzmaga w nas poczucie zmęczenia. Biurko zadba o Waszą postawę i wprowadzi w tryb “zadaniowy”.
2. DBAJ O PRZESTRZEŃ WOKÓŁ
Łatwiej jest nam się skupić w uporządkowanej przestrzeni. Zasiadając do nauki, postarajcie się zostawić pokój w takim stanie, by nie rozpraszały Was przedmioty czy włączony telewizor. Materiały do nauki połóżcie w pobliżu biurka i po pracy odkładajcie je na miejsce, dzięki temu nie stracicie czasu na szukanie potrzebnych Wam rzeczy.
3. WPUSZCZAJ DO POKOJU ŚWIEŻE POWIETRZE
Przed rozpoczęciem nauki, otwórzcie okno i wpuśćcie do pokoju świeże powietrze i promienie słoneczne. Uczucie zaduchu negatywnie wpływa na organizm. W odświeżonym pomieszczeniu jakość pracy będzie lepsza, a umysł lepiej przyswoi materiał.
4.ZAWSZE MIEJ PRZY SOBIE ZDROWE PRZEKĄSKI I WODĘ
Butelka wody w pobliżu biurka, miseczka zdrowych przekąsek /owoce, warzywa/sprawi,że w każdej chwili będziecie mogli po nie sięgnąć i nie tracić czasu na wycieczki do kuchni.
5. POZBĄDŹ SIĘ WSZYSTKICH ROZPRASZACZY Z ZASIĘGU WZROKU (I RĘKI)
Siadając do biurka, nie miej przy sobie telefonu, aby cię nie kusił. Wyłącz powiadomienia z przeróżnych aplikacji. Odłóż ciekawe książki, czasopisma i przedmioty związane z wykonaniem późniejszych zadań. To sprawi, że nie odbiegniesz myślami i skupisz się na wykonywanej czynności.
6. PLANUJ ZADANIA NA CAŁY DZIEŃ
Codziennie rano stwórz listę zadań do wykonania. Staraj się planować realnie i nie zakładać zbyt wielu celów. Z planem dnia, o wiele lepiej się pracuje. Dodatkowo, ucieszy Cię, gdy wykreślisz wykonane zadania z listy i zobaczysz, ile danego dnia zrobiłeś.
7. NAGRYWAJ I ODSŁUCHUJ
Weź telefon i nagraj siebie czytającego materiał, który musisz przyswoić. Dzięki tej metodzie łączysz dwa rodzaje przyswajania wiedzy. Z jednej strony czytasz tekst (wzrokowe przyswajanie treści), a z drugiej: słuchasz tego, co przeczytałeś (słuchowcy). W ten sposób zapamiętasz więcej, niż gdybyś robił tylko jedną z tych rzeczy. Możesz też puścić nagranie, a wzrokiem podążać za tekstem. W ten sposób zapamiętasz jeszcze szybciej.
8. SPISZ TO, CO ZAPAMIĘTAŁEŚ
Nagrałeś materiał i odsłuchałeś treść? Świetnie! Teraz spisz to, co zapamiętałeś. Odsłuchaj swoje nagranie jeszcze raz, a później puść je od początku i zacznij ponownie spisywać to, co pamiętasz. Skup się na tym, co pamiętasz, oraz na tym, aby Twoje notatki były jak najbardziej szczegółowe.
9. UPORZĄDKUJ NOTATKI
Masz już notatki to spisz je jeszcze raz, porządkując ich treść. Nadawaj tytuły, używaj punktorów, podkreślaj, żeby notatki były jak najbardziej uporządkowane, logiczne i przejrzyste. Ten etap szczególnie sprzyja wzrokowcom, którzy stanowią większość naszego społeczeństwa.
10. POWTARZAJ
Nie ucz się na pamięć, ale powtarzanie jest absolutną koniecznością w procesie nauki. Przeczytaj całość notatek, zamknij je i spróbuj zreferować je w takiej kolejności, w której są one napisane. Jeżeli trafimy na coś, czego nie pamiętamy, czytamy je całe od początku. Referowanie treści też zaczynamy od początku. Ta metoda zabiera więcej czasu, ale daje absolutną pewność zapamiętania treści.
11. SPISZ WSZYSTKO Z PAMIĘCI
Wydaje Ci się, że wszystko już wiesz? Spróbuj spisać wszystko z pamięci i dokładnie przyjrzyj się swojej pracy. Czy to, co napisałeś, jest zrozumiałe i logiczne? Czy naprawdę rozumiesz to, co napisałeś? Ten etap pozwoli wyłapać Ci błędy i braki Twojego rozumowania i szybko je naprawić.
12. UCZ INNYCH
Dziel się wiedzą z innymi. Jeżeli potrafisz wytłumaczyć dane zagadnienie innej osobie, to znaczy, że już sam umiesz. Słuchacze będą Cię dopytywać, jeżeli coś wyda się im niejasne, zwrócą uwagę na błędy i szczerze powiedzą, a Ty przekażesz wiedzę dalej. Możesz być pewien, że Twój mózg jest gotowy sprostać wymaganiom.
13. SŁUCHAJ NAGRANIA
Teraz możesz wrócić do nagrania, które przygotowałeś na początku nauki. Puść je w tle i zajmij się czymś zupełnie innym. Przygotuj ulubiony posiłek, poćwicz, potańcz i bądź radosny. Pozwól sobie na słuchanie jednym uchem – to dodatkowo utrwali to, co już wiesz.
14. PRACUJ W BLOKACH CZASOWYCH
Znasz metodę Pomodoro? Polega ona na wykonywaniu zadania przez określoną ilość czasu np. przez 25min., po bloku pracy następuje przerwa. Praca powinna być jak najbardziej intensywna i efektywna. Metoda ta sprawdza się idealnie, gdy nam się nie chce. Ważne! Określ sobie godziny pracy i wydziel czas na dłuższe przerwy.
Informacje pod linkiem https://lifegeek.pl/technika-pomodoro-przewodnik/
15. ZAJMUJ SIĘ TYLKO JEDNĄ RZECZĄ NA RAZ
Wyciągasz na biurko wszystko, co masz do zrobienia danego dnia i każde z zadań wykonujesz po trochu? To bardzo zła metoda. W danej chwili powinieneś się skupić tylko na jednej czynności. W przeciwnym razie, Twoje myśli będą rozproszone, a praca mało efektywna.
WIEMY, ŻE NIEŁATWO WCIELIĆ WSZYSTKIE ZASADY W ŻYCIE - WARTO WYBRAĆ SOBIE KILKA I SPRAWDZIĆ EFEKTY. ŻYCZYMY POWODZENIA!
Pedagodzy i Psycholodzy