Obecne ograniczenia to trudny czas dla nas wszystkich. Trudno nam się pogodzić z izolacją
i przymusową rezygnacją z dotychczasowego trybu życia. Jeszcze trudniej zrozumieć to dzieciom i młodzieży pozbawionym codziennego osobistego kontaktu z rówieśnikami i realizacji osobistych zainteresowań. To Państwo jako Rodzice dajecie teraz swoim dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Ważne, abyście w miarę możliwości rozmawiali z dziećmi na ten temat i wspierali je w tym trudnym czasie.
Pamiętajcie Państwo, że pomimo szeregu komplikacji w organizacji nauczania nasz mózg, jak i cały organizm potrafi się przystosować do wszelkich zmian. Używa on różnorodnych strategii uruchamiając w ten sposób mechanizmy kompensacji. Mózg jest jak mięsień, gdy się go nie ćwiczy traci wydolność. Dlatego zachęcamy Państwa do motywowania swoich dzieci do systematycznej pracy, chociażby 1 godzinę dziennie. Przyjmijmy strategię regularnego treningu.
Proponujemy przykłady dotyczące motywowania i wspierania dzieci do systematycznego uczenia się poza domem.
- UCZ POPRZEZ ZABAWĘ.
Postaraj się, aby dziecko nawet nie wiedziało, że wykonuje obowiązkowe zadanie czy ćwiczenie. Możesz je zachęcić wprowadzając w świat bajki, baśni, np. trzeba wykonać to zadanie, ponieważ czeka na to Detektyw Pozytywka. Dopiero jak wykonamy to zadanie możemy zrobić coś jeszcze. A na końcu czeka na nas nagroda, np. w formie listu, który trzeba odszyfrować.
2. CHWAL I NAGRADZAJ.
Trudno nam chwalić, ponieważ zwykle zauważamy braki i niedociągnięcia u innych. Jednak
w sytuacji uczenia się chwalenie i nagradzanie ma bardzo duże znaczenie. Nie muszą to być nagrody rzeczowe. Wystarczy nasze dobre słowo, uśmiech i wyrażenie podziwu za wykonane zadanie.
3. KOCHAJ I AKCEPTUJ.
Dziecko, które dorasta w miłości i akceptacji jest silniejsze i łatwiej radzi sobie w życiu. Dziecko, które czuje się kochane traktuje kochające je osoby jako autorytety. Wtedy łatwiej wpłynąć na dziecko i je zmotywować. Dziecko chce wykonać dane zadanie, ponieważ chce pokazać rodzicowi, że da radę.
4. UŁATW DZIECKU NAUKĘ.
Pomóż dziecku przy wykonywaniu zadań, ćwiczeń poprzez pomoce, które mamy w domu np. przeliczajmy makarony, koraliki czy inne elementy. Możemy bawić się w sklep i w ten sposób przeliczać, dodawać i odejmować, a przy okazji ćwiczyć formy grzecznościowe.
5. DOBRZE ZORGANIZUJ CZAS DZIECKA.
Zadbajmy o to, aby dzieci wykonywały różne zadania i ćwiczenia systematycznie, chociaż kilka minut dziennie. Wprowadzenie dyscypliny w edukacji uczy systematyczności w innych dziedzinach życia.
6. NIE ZBYWAJ, NIE ZNIECHĘCAJ, NIE WYRĘCZAJ.
Przeciętny czterolatek zadaje ponad 400 pytań dziennie. Nie jest to dziwne, że rodzice są zmęczeni odpowiadaniem na nie i koncentrowaniem uwagi na swoim dziecku. Przecież często rodzice mają dwoje, troje dzieci. Jednak tłumiąc ciekawość dziecka, tłumimy w ten sposób jego chęci poznawcze. Warto więc poświęcić czas dziecku i nie wyręczać go przy wykonywaniu różnych zadań.
Nauka jest najbardziej efektywna wówczas, kiedy sprawia radość.
Psycholog Adriana Głowacka-Przybyło
Pedagog Urszula Kruszelnicka